Istnieje wiele wskazówek dotyczących rzucania siekierą, które pomogą ci dobrze opanować tę aktywność. W tym artykule przyjrzymy się podstawom rzucania siekierami i opiszemy, co możesz zrobić, aby nie tylko poprawić swoją umiejętność trafiania w cel i sprawić, że siekiera się przyczepi, ale także jak częściej zaliczyć traf dokładnie w sam środek tarczy.

Jaką pozycję powinniśmy przyjąć podczas rzutu?

Odległość między celem a linią, z której rzucasz, powinna wynosić nie mniej niż 5 metrów. Możesz założyć własne miejsce do ćwiczeń w domu lub w lesie, ustawiając gruby drewniany cel i oznaczając linię startową 5 metrów dalej. Jeśli ćwiczysz w obiekcie do rzucania siekierą, linia zostanie narysowana najprawdopodobniej 10 metrów od planszy. Jedna z twoich stóp musi być całkowicie za tą linią. Nie ma znaczenia, gdzie druga stopa znajduje się w stosunku do linii, o ile jedna znajduje się za nią. Twoja druga stopa może posuwać się do przodu dość daleko (tylko upewnij się, że utrzymujesz równowagę). Równie dobrze jedna stopa może stać na linii, a druga z tyłu. Eksperymentuj, aby dowiedzieć się, co działa najlepiej dla Ciebie. Nie ma również znaczenia, która stopa znajduje się za linią, lewa czy też prawa.

Rzucanie oburącz

Podnosząc siekierę do rzutu oburącz, nie podnoś jej na bok głowy, a staraj się raczej unieść łokcie, aby siekiera była uniesiona bezpośrednio nad twoją głowę, trzymając łokcie zablokowane i obracając ramiona. Robiąc to, uważaj, aby nie stworzyć przesadnego półkole nad głową.

Ćwicz ten ruch nad głową, zanim rzucisz, upewniając się, że zatrzymałeś ruch w miejscu, w którym go rozpocząłeś. W momencie zwolnienia nie zatrzymuj ruchu niżej lub wyżej, ponieważ zepsuje to twój cel. Jeśli wykonasz ten ruch wielokrotnie, twoje ciało odbuduje pamięć mięśniową i będzie wiedziało dokładnie, gdzie jest twój punkt przeznaczony do rzutu w cel.

Jednym z powszechnych błędów początkującego jest obrócenie nadgarstka w punkcie zwolnienia i próba zakręcenia toporem. Nie odwracaj nadgarstka, utrzymuj go w prostej pozycji. Topór będzie się naturalnie obracał ze względu na swój kształt. Zauważysz, że robią to w ten sposób wszyscy, od profesjonalistów po nowicjuszy ćwiczących rzucanie toporami na zawodach.

Istnieją dwie odmiany rzutu oburęcznego, przy czym główny nie rzuca się do przodu ani nie porusza nogami podczas wykonywania rzutu. Jeśli zdecydujesz się tego spróbować, twoja pozycja początkowa może być inna niż ta, którą wykorzystujesz podczas wykonywania kroku do przodu.

Kiedy zaczynasz, prawdopodobnie łatwiej jest zacząć ćwiczyć rzutem oburącz i nie robić kroku do przodu, a stojąc nieruchomo z jedną nogą za linią.

Zacznij od zrobienia tego, aby poczuć siekierę, sposób, w jaki wyślizguje się z ręki, jak się obraca i na jakiej odległości musisz stać. Gdy uda ci się kilkukrotnie przykleić siekierę do deski, rzucając z pozycji nieruchomej dwiema rękami, możesz zacząć eksperymentować z krokiem do przodu i przełączaniem się na jedną rękę, aby zobaczyć, co będzie dla ciebie najlepsze.

Zasady axe throwingu

Rzut przy pomocy jednej ręki

Rzut jedną ręką jest również rzutem podstawowym, chociaż może wymagać nieco więcej siły w wykonywaniu. Podstawowe kroki dla tego rzutu są takie same jak dla rzutu oburęcznego, chociaż prawdopodobnie będziesz musiał zmienić swoją linię, aby znajdować się nieco po obu stronach tarczy.

Kiedy zaczynasz rzucać siekierą po raz pierwszy, zalecamy najpierw rzucić oburącz, aby poczuć ruch ręki.

Kiedy następnie przełączysz się na rzut jednoręczny, skup się na wykonywaniu tego samego ruchu, czyli unieś rękę i łokieć prosto nad głowę, zamiast wychylać je tak, jak podczas rzucania baseballu.

Zapewni to, twojemu toporkowi podróż w kierunku, w który wymierzysz, zamiast lot w losowym kierunku.

Rzut jedną ręką można również wykonać z pozycji stacjonarnej lub wykonując krok do przodu podczas rzucania. Niektórzy ludzie robią nawet kilka kroków do przodu, ale ta technika jest bardzo trudna do opanowania i nie jest zalecana dla początkujących.

Jeśli rzucasz prawą ręką, prawa stopa powinna być skierowana do przodu, a leworęczni rzucający naturalnie wysuną lewą stopę do przodu. Pozwoli to zrównoważyć tors i umożliwi ci równomierny, kontrolowany rzut.

Nasmaruj swoje dłonie kredą przed pierwszym podejściem, aby ułatwić próbę treningową

Kreda jest nakładana na dłoń, dzięki czemu topór łatwo wysuwa się z dłoni po osiągnięciu punktu zwolnienia. Chociaż nie musisz nakładać kredy na dłonie, aby po prostu puścić topór po dotarciu do punktu zwolnienia w prawidłowy sposób, pomaga ona przystosować się amatorom do techniki rzutu

Łatwe wysunięcie siekiery daje lepszą kontrolę nad zwolnieniem siekiery dokładnie tam, gdzie chcesz. To naprawdę świetny sposób na rzucanie siekierami, który zwiększy twoje szanse na trafienie w sam środek tarczy za każdym razem.

Jeśli nie używasz kredy, upewnij się, że obie ręce i rękojeść siekiery są całkowicie suche, wycierając je szmatką przed rzuceniem. Zapewni to, że topór wyślizgnie się płynnie z ręki.

Najmniejsza ilość wilgoci na dłoniach lub rączce siekiery uniemożliwi płynne przesuwanie się i zepsuje cel.