Coraz więcej firm zdaje sobie sprawę, że nie można po prostu umieścić przypadkowych osób w tym samym biurze i oczekiwać, że sami się zazębią. Imprezy integracyjne stają się podstawą budowania dobrego zespołu w firmach.

Co więcej, rozwijanie umiejętności ludzi, które wykraczają poza obowiązki każdego pracownika, jest również niezbędne – bez komunikacji i współpracy nawet najbardziej utalentowana grupa pracowników może nie osiągnąć swoich celów.

Ale dlaczego korporacyjne imprezy integracyjne są tak skuteczne? Istnieje wiele korzyści, jakie mogą zaoferować działania integracyjne:

  • Mogą pomóc Twoim pracownikom nauczyć się współpracować ze sobą w różnych sytuacjach;
  • Zachęcą ich do kreatywności i pokazania swoich unikalnych umiejętności rozwiązywania problemów;
  • Pomogą zwiększyć produktywność, pomagając zespołowi w łączeniu się i znajdowaniu lepszych sposobów komunikacji.
    Jedno jest pewne – jeśli zostaną odpowiednio przeprowadzone, imprezy integracyjne mogą być nie tylko bardzo korzystne, ale także mogą być niesamowitą zabawą dla wszystkich zaangażowanych.

10 wskazówek, jak organizować imprezy integracyjne w Krakowie i Warszawie

Jak więc stworzyć plan na firmowe wydarzenie integracyjne, które przyniesie najlepsze rezultaty?

Cóż, może to być skomplikowany proces, ale oto dziesięć wskazówek, od których możesz zacząć:

1. Ustaw jasne cele imprezy integracyjnej

Chociaż impreza integracyjna dla firm może być świetną zabawą dla wszystkich zaangażowanych, należy pamiętać, że ostatecznie musi osiągnąć swoje cele, aby była warta inwestycji. Dlatego ważne jest, aby ustalić jasne obszary zainteresowania, nad którymi mają pracować Twoi pracownicy podczas wydarzeń integracyjnych. Dopiero po ustaleniu podstawowych wytycznych dotyczących tego, co chcesz osiągnąć, możesz zacząć myśleć o działaniach i aktywnościach, które najlepiej pasują do Twojego zainteresowania.

2. Ustal budżet team building-u

Kiedy już wiesz, jakie są twoje priorytety w działaniach przy budowaniu zespołu, nadszedł czas, aby określić budżet, który pozwoli Ci to wszystko zrealizować.

Ważne jest, aby pomyśleć o budżecie przed przejściem do szczegółów organizacyjnych, ponieważ będzie on służyć jako wskazówka, na co Cię stać i jak rozległe może być Twoje wydarzenie integracyjne.

Istnieje wiele sposobów na osiągnięcie celów Twojego wydarzenia – niektóre z nich mogą być prawie darmowe, a inne mogą kosztować tysiące. Przy ograniczonym budżecie możesz być pewien, że cena imprezy nie poszybuje w górę.

3. Zaangażuj właściwych ludzi do organizacji imprezy integracyjnej

Imprezy integracyjne mogą być bardzo korzystne dla wszystkich pracowników, ale tak jak w większości firm, niektórzy pracownicy potrzebują więcej pomocy niż inni. Niezależnie od tego, czy chodzi o ubogie umiejętności interpersonalne, izolację, czy nawet skłonność do konfliktów, upewnienie się, że ludzie, którzy potrzebują poprawy, są aktywnie zaangażowani w wydarzenie integracyjne, jest niezbędne.

Przecież na niewiele by się zdało, gdyby tylko ludzie społeczni brali udział, podczas gdy ci, którzy są bardziej zamknięci, pozostaliby w tle.

4. Znajdź odpowiedni czas

Nie możesz oczekiwać, że Twoi pracownicy w pełni zaangażują się w Twoje wydarzenie, jeśli nie planujesz tego, aby pasowało do ich harmonogramów i życia osobistego. Niektóre osoby będą miały problem z organizacją imprez integracyjnych w czasie wolnym, ponieważ chcą spędzić czas z rodziną, więc upewnij się, że wszyscy są na pokładzie, jeśli chcesz zrobić imprezę integracyjną wieczorem.Weź również pod uwagę, że jeśli Twoi pracownicy realizują obecnie duży projekt, którego termin zbliża się do końca, możesz pozwolić im dokończyć projekt przed zorganizowaniem imprezy integracyjnej.

5. Korzystaj ze świeżego powietrza w trakcie wydarzeń integracyjnych

Jeśli to możliwe, zawsze dobrym pomysłem jest wykorzystanie przestrzeni na świeżym powietrzu, aby wydarzenie było przyjemniejsze dla wszystkich zaangażowanych. Ludzie spędzają wystarczająco dużo czasu w biurze, więc organizowanie imprezy integracyjnej na zewnątrz może ich bardziej podekscytować i zaangażować w cały proces. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe ze względu na pogodę. Na rynku dostępnych jest wiele świetnych zajęć integracyjnych w pomieszczeniach.

6. Wydarzenie w pomieszczeniu? Zrób je ekscytującym!

Jak wspomniano wcześniej, nie zawsze będziesz mógł wziąć udział w imprezie integracyjnej na świeżym powietrzu, ale to nie znaczy, że i tak nie możesz sprawić, by była zabawna. Są świetne zajęcia z budowania zespołu w pomieszczeniach, które mogą być niesamowicie zabawne. Możesz zorganizować team-building w escape roomie, który wymaga od członków zespołu rozwiązywania zagadek i współpracy, aby znaleźć wyjście. Możesz zorganizować zespołowe gotowanie lub po prostu zdecydować się na turniej gier planszowych który pozwala ludziom zaprezentować swoje umiejętności rozwiązywania problemów. Innym ciekawym pomysłem jest turniej w rzutach siekierami! Tutaj indywidualnie, lub drużynowo będziecie mogli sprawdzić swoje umiejętności. Ten kanadyjski sport dostępny jest w Krakowie i Warszawie w lokalach Axe Nation. Lokalizacja klubów jest bardzo atrakcyjna. W Krakowie znajduje się on przy ul. Grodzkiej 46, przy samym rynku głównym, a w Warszawie na tzw. Mordor-ze, przy ul. Postępu 3. W lokalach można pić alkohol, a odpowiednio przygotowani trenerzy świetnie poprowadzą Wasz turniej.

7. Wyjdź ze strefy komfortu!

Imprezy integracyjne mogą być niezręczne – ludzie nie chcą się ujawniać przed kolegami i mogą być nieśmiali, przynajmniej na początku. Ale chociaż może to być trudne, ważne jest, aby spróbować wyciągnąć wszystkich z ich strefy komfortu, jednocześnie utrzymując pozytywną atmosferę. Warsztaty improwizacji mogą być świetnym sposobem na poznanie siebie nawzajem i, co ważniejsze, lepsze poznanie siebie i stworzenie silniejszej więzi między wszystkimi zaangażowanymi.

8. Weź udział w wolontariacie!

Bardzo prostym sposobem na zebranie pracowników jest umożliwienie im pracy na rzecz szlachetnego celu. Wolontariat może być bardzo skutecznym sposobem, aby ludzie mogli połączyć się i zbudować coś znaczącego – niezależnie od tego, czy jest to pomoc w lokalnej jadłodajni lub schronisku dla zwierząt, czy też wykonanie projektu dla lokalnej społeczności, pokazując, że twoje biuro to nie tylko zysk i naprawdę troszczy się o pomaganiu innym może być świetnym motywatorem dla Twoich pracowników.

9. Naucz się czegoś nowego

Jeśli Twoi pracownicy wychodząc z imprezy integracyjnej nie nauczyli się czegoś nowego, nie będzie to dla nich bardzo cenne. Nie oznacza to, że powinieneś chodzić razem na zajęcia (chociaż może to być świetny pomysł). Uczenie się czegoś nowego o sobie, swoich współpracownikach oraz o tym, jak lepiej współpracować, powinno być częścią każdego wydarzenia integracyjnego.

10. Zbierz opinie

Jeśli chcesz wiedzieć, czy Twoje firmowe imprezy integracyjne zakończyły się sukcesem, potrzebujesz sposobu, aby sprawdzić, czy przyniosły one jakiekolwiek rezultaty. A najłatwiej to zrobić, po prostu zapytać swoich pracowników, co myślą. Powinieneś zorganizować ankietę (najlepiej anonimową), która pozwoli Twoim pracownikom wyrazić swoje przemyślenia na temat imprezy integracyjnej – co im się podobało, co im się nie podobało i co chcieliby robić w przyszłości.